Uniegoszcz - piękna miejscowość na wypoczynek z rodziną

Dlaczego warto zwiedzić Uniegoszcz?

Uniegoszcz jest to wieś położona w województwie dolnośląskim, a dokładniej w powiecie lubańskim, na prawym brzegu górki Wisy. Najstarsza wzmianka dotycząca Uniegoszcza pochodzi z XIII wieku, w którym w okresie rozbicia dzielnicowego znajdowała się w nim granica księstw śląskiego, legnickiego, jaworskiego, lwóweckiego, a także potem świdnicko-jaworskiego. Ma ona zatem niezwykle bogatą historię.

Piękne dzieła starodawnej architektury

Przede wszystkim w okolicy tej cudownej wsi znajdziemy aż dwa fantastyczne zabytki. Pierwszy z nich, czyli pałac z 1828 roku należący niegdyś do Conrada Lachmanna prawdziwe dzieło architektury. Został on wybudowany na planie prostokąta. Całość pokrywa majestatyczny czterospadowy dach. Od frontu uwagę zwiedzających może przykuwać niecodzienny ryzalit z balkonem, który jest podtrzymywany za pomocą czterech potężnych kolumn. Znajduje się na nim aż 5 płaskorzeźb, Hermes, Demeter, kielich z trzema kłosami, lampa oliwna, a także astrolabium. Od strony zapierającego dech w piersiach ogrodu we frontonie zauważyć można herb właściciela, barona  Lachmann – Falkenau. Po 1945 roku budynek stanowił wielorodzinny dom mieszkalny użytkowany przez miejscowy PGR. Natomiast druga atrakcja turystyczna, którą stanowią podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu są to sztolnie wydrążone podczas II Wojny Światowej na przełomie roku 1943-45. Oficjalnie miał to być kompleks o charakterze bunkru przeciwlotniczego, aczkolwiek prace nie zostały zakończone przez wejście na tereny wojsk radzieckich. Warto także wspomnieć o cmentarzu komunalnym Lubań-Uniegoszcz, na którym będziemy mogli znaleźć kilka ciekawych starych nagrobków. Ponadto w Uniegoszczu będziemy mogli znaleźć kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, ul. Różana, z XVI-XVIII w. i dom z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów mieszczący się przy ulicy Jeleniogórskiej 18.

Fantastyczne okazy przyrody

Na terenie dolnośląskiej wsi znaleźć można wiele miejsc ściśle związanych z dziką przyrodą, które zdecydowanie zachwycą nas swoim niecodziennym urokiem. Zaliczamy do nich przede wszystkim Staw Radostów, który stanowi prawdziwy plac zabaw dla miłośników wędkarstwa, park Harcerska Góra. W miejscu tym będziemy mogli zbratać się z naturą, bowiem wszędzie jest jej pod dostatkiem. Idealna okazja, aby odpocząć od problemów życia codziennego.

Loading...