Cmentarz parafialny – ochrona i konserwacja zabytków

Cmentarz parafialny

Cmentarz parafialny jest miejscem wyjątkowym. To tutaj spoczywają osoby bliskie, których pamięć żyje w sercach parafian.
Dlatego tak ważna jest ochrona i konserwacja zabytków na cmentarzu. Niestety, często zdarzają się przypadki dewastacji i niszczenia grobów. Niektórzy ludzie bezmyślnie rysują graffiti, a innych wandalizują tabliczki i krzyże.

Cmentarz parafialny – ciekawostki i fakty

Kościół uznaje cmentarze oraz grobowce i mogiły, w których spoczywają ciała zmarłych, za szczególne miejsca święte. Co więcej zgodnie z ustanowionym prawem kanonicznym miejsce święta na cmentarzu to te, które zostały poświęcone lub pobłogosławione, zgodnie z przepisami ksiąg liturgicznych. Cmentarz to także miejsce ciszy, zadumy i modlitwy.

Dlatego nadrzędną zasadą na cmentarzach jest zachowywanie spokoju, aby uszanować świętość tego miejsca. Wszystkie formalności dotyczące funkcjonowania cmentarza ustalane są przez poszczególne parafie. Na terenach cmentarzy obowiązuje zakaz jazdy pojazdami jednośladowymi, zakaz wprowadzania zwierząt, zakaz niszczenia infrastruktury i zieleni, a także wyrzucenie śmieci w miejscach, którymi są do tego przeznaczone. Zabronione jest także samodzielne ustawianie ławek, ogrodzeń, a także innych elementów małej architektury. Wymiary grobu ustalane są zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w zakresie wymagań, jakie muszą zostać spełnione na cmentarzach.

Cmentarz parafialny – miejsce spoczynku dla wszystkich

Cmentarz to szczególne miejsce, na którym zgodnie z prawem należy chować ciała osób zmarłych. Nie ma zatem możliwości pochowanie zmarłej osoby, na przykład w ogrodzie, lub na prywatnej posesji. Zgodnie z ustawą cmentarzach oraz w chowaniu zmarłych każdy dysponent grobu posiada swoje prawa i obowiązki.

Oznacza to, że grób powinien mieć swojego opiekuna. Osoba ta ma prawo do pochówku, ale także remontów i czynności prawnych. Jednak bezwzględnym obowiązkiem dysponenta jest regulacja płatności dotyczącej dzierżawy grobu. Najczęściej opłata ta powinna być uiszczana co 20 lat. Natomiast jej wysokość uzależniona jest od rodzaju grobu. Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy groby murowane są zwolnione z opłaty za dzierżawę. Wynika to z faktu, że wykup dzierżawy za groby murowany wynosi od 50 do nawet 990 lat. Może być to również opłata Wieczysta. Wszystko zależy za temat indywidualnych zasad panujących na danym cmentarzu parafialnym.

Ostatnio na naszym blogu

Dlaczego warto reaktywować historię?

Reaktywacja historii – jak to działa?

Reaktywacja historii to proces, w którym osoba przywraca swoją świadomość do wydarzeń, które miały miejsce

Czytaj dalej

Nauka historii lokalnej

Czy warto uczyć się historii lokalnej?

Z historią obecnie spotykamy się praktycznie na każdym kroku. Jednak nauka historii lokalnej dalej nie może

Czytaj dalej

Kościół parafialny

Katecheza w parafii – jak przygotować się do sakramentu?

Kościół parafialny to miejsce, w którym można spotkać Boga, a jednocześnie tworzyć wspólnotę. Jednocześnie

Czytaj dalej

Stara fabryka maszyn rolniczych

Jak działała stara fabryka maszyn rolniczych?

Stara fabryka maszyn rolniczych działa na zasadzie tego, że większość eksponatów jest dostępna do oglądania

Czytaj dalej

Wyposażenie świątyni ewangelickiej

Wyposażenie świątyni ewangelickiej

Każdy z nas wychowywany jest z uwzględnieniem pielęgnowania wiary chrześcijańskiej- lub innej- i pielęgnowa

Czytaj dalej

Loading...